top of page

İKİZ GEBELİK

İkiz gebelik hangi koşullarda oluşur?

Anne karnında tek fetüsün oluşmasına tekil gebelik denirken, iki fetüsün olması ikiz, üç fetüsün olması da üçüz şeklinde ifade edilir. İkiz gebelikler tek yumurta ikizi veya çift yumurta ikizi şeklinde oluşabilir. Tek yumurta ikizi, tek yumurtayı tek bir spermin döllemesidir. Daha sonraki günlerde döllenen yumurtanın bölünmesi sonucunda aynı genetik özelliklere sahip iki fetüs oluşur. Çift yumurta ikizi ise, çift yumurtayı iki spermin döllemesidir. Bu bebekler farklı görünüş ve genetik koda sahiptir. Genelde cinsiyetleri farklıdır. Tek yumurta ikizleri ise genelde aynı cinsiyette olur. Yumurtanın bölünme gününe bağlı olarak bazı anomaliler gözlemlenebilir. 13. gün ve sonrası bölünmelerde siyam ikizi denen yapışık ikizler oluşur.

 

İkiz gebelik ne zaman belli olur?

İkiz gebelik transvajinal ultrasonun yaşamımıza girmesi ve rutin kullanımı ile hamileliğin 6. haftasında yani döllenme sonrası 4. haftada ikiz gebelik tanısı koyulur. 20-30 yıl öncesinde çoğul gebelik tanıları ancak doğum sırasında tespit edilirdi. Bugün ise son derece erken anlaşılabilmektedir.

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

İkiz gebelikte, normal gebelikte rastlanan bulguların daha yoğun şekilde gerçekleşmesidir. Bulantı ve kusmalar daha sık ve yoğun, idrara daha fazla çıkma, göğüslerde daha fazla gerginlik hissi, karın bölgesinin daha hızlı büyümesi şeklinde örnekler verilebilir. Gebeliğin 6. haftasında kesin tanı koyulur. Bu belirtiler her zaman çok belirgin olmaz. Tekil gebelik olarak da anlaşılıp kesin tanı ultrasonla daha ileriki gebelik haftalarında da konulabilir.

ikiz gebelik

İkiz bebek bekleyen anne adayları nelere dikkat etmeli?

İkiz gebelik riskli gebelik grupları içine girer. Hem doktor tarafından daha ayrıntılı takibi gerekir, hem de anne adayı tarafından daha detaylı gözlemlenmelidir. İkiz bekleyen anneler; beslenme, fiziksel aktivite, iş yaşamı, doktor kontrolleri, vitamin alımı ve egzersiz konularında çok dikkatli olmalıdır. Özellikle vitamin ve mineral eksikliği mutlaka giderilmelidir. Kalori ihtiyacı daha fazla olacağından buna göre yemek, düzenli doktora gitmek gerekir. İkiz bebek söz konusu olduğunda daha sık ve yakından doktor takibi gereklidir.

 

İkiz bebekler için uygun doğum şekline nasıl karar verilir?

İkiz gebelikte doğum şekline annenin genel durumu, gebeliğin haftası, bebeklerin kilosu ve bebeklerin geliş pozisyonuna göre karar verilir. Eğer anne ile ilgili bir sorun yoksa bebeklerin haftasının erken olması durumunda bebeklerin travma geçirmemesi için sezaryen yapılması gerekebilir. İki bebekte baş gelişini yakalarsa normal doğum yapılır. Ancak, birincinin makat ve diğerinin baş gelmesi veaya yan geliş gibi durumlarda bebeklerin kilitlenmesi ve doğumun imkansız hale gelmesi halinde sezaryen yapılması gerekir.

İkiz bebeklerde kordon kanı nasıl alınır?

Kordon kanı kişinin tüm genetik özelliklerini barındıran kök hücredir. Özellikle kalıtsal hastalıklarda kullanılmak üzere bebeklerin kordonundan alınır ve saklanır. Çift yumurta ikizlerinde her bebekten ayrı ayrı kan alınması gerekir. Bunlar genetik olarak tamamen farklı bireylerdir. Tek yumurta ikizlerinde ise % 99.9 aynı genetik özellikler söz konusu olduğundan tek bebekten alınabilir ancak önerilmez. Çünkü, hem miktar olarak az gelebilir, hem de genetik farklılık olma ihtimali nedeniyle diğer bebekten de kan alınması ideal olandır.

bottom of page