top of page

GEBELİK TAKİBİ

Gebelik Takibi

Doğum öncesi bakım, gebenin ve fetüsün sağlık bakımıdır. Bu bakım, biyolojik, fizyolojik ve psikolojik kısımları içerir ve koruyucu sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Doğum öncesi bakımın amacı, istenilen her gebeliğin, anne sağlığını tehlikeye atmadan, sağlıklı bir bebeğin doğumuyla sonlanmasını sağlamaktır. Doğum öncesi bakım gebeliğin erken dönemlerinde başlatılıp gebelik süresince devam ettirilmelidir. Doğum öncesi bakım için ilk ziyaret, gebeliğin üçüncü ayından önce mutlaka yapılmalıdır. Gebeliğin erken belirlenmesinin avantajı, kadının temel sağlık durumunun değerlendirilmesini ve normal olmayan herhangi bir durumun daha kolay ve erken teşhis edilmesinin sağlanmasıdır. Gebelik, doğum ve doğum sonu dönem doğal fizyolojik olaylar olduğu halde, bu dönemler sağlık hizmeti gereksinimi artmaktadır.

 

Doğum öncesi bakım, diğer bir ifadeyle prenatal veya antenatal bakım, gebelerin belirli aralıklarla sağlık kontrolüdür. Doğum öncesi bakım ziyaretlerinin toplam sayısı da doğum öncesi bakımın yeterliliğini değerlendirme açısından önemli bir göstergedir.

 

Gebenin sağlık kontrolü, gebeliğin ilk üç ayında başlar ve 28. gebelik haftasına kadar aylık muayenelerle devam eder, 28-36. haftalar arası iki yada üç haftada bir, 36 haftadan itibaren haftalık muayenelerle sonlanır. Düzenli ziyaretler, gebelik süresince annenin ve bebeğin uygun bir şekilde takip edilmesini sağlamaktadır.

 

Doğum öncesi bakım hizmetleri, anne ve bebek rahatsızlıkları için gebelik sonuçlarının düzeltilmesinde birinci basamaktır. Doğum öncesi bakım hizmetleri; aynı zamanda anneye gebelik, genel vücut bakımı, beslenme, egzersiz, gebelikte tehlike belirtileri, yenidoğan bakımı, aile planlaması veya annenin gereksinimi karşılayabilecek diğer konuları da kapsamaktadır.

(Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.)

bottom of page