top of page

DIŞ GEBELİK

Dış gebelik her kadında belirtiye yol açmaz, çoğu zaman gerekli kontroller yapılana kadar, gebeliğin normal mi, yoksa dış gebelik mi olduğu anlaşılamayabilir. İstatistikler her 100 gebelikten yaklaşık 2’sinin dış gebelik olduğunu ve zamanında müdahale edilmezse dış gebeliğin hayati tehlikeye neden olabileceğini göstermektedir. Dış gebeliğin ilk aşamaları normal gebelik gibi seyreder. Genel olarak, gebelik belirtileri olan adet döneminin atlanması, göğüslerin hassaslaşması, mide bulantısı gözlemlenir. Dış gebelik ilerledikçe normal gebelikte görülmeyen bazı diğer belirtiler yaşanabilir. 

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Dış gebelik belirtileri çoğunlukla hamileliğin 5. ve 14. haftaları arasında tespit edilir ve görülebilecek bazı belirtiler aşağıdaki gibidir;

 

Tek Taraflı Karın Ağrısı: Dış gebeliğe bağlı olarak yaşanan karın ağrıları genellikle karnın tek tarafında görülür. Ağrılar sürekli veya şiddetli biçimde yaşanabilir.

 

Vajinal Kanama: Dış gebelik belirtisi olarak meydana gelen vajinal kanamalar normal adet kanamalarından farklıdır. Bu tip kanamalar sık sık durup, tekrar başlayabilir. Kanama açık veya koyu renkli olabilir. Hamileliği henüz fark etmemiş kadınlar bu kanamaları normal adet kanaması ile karıştırabilirler.

 

Omuz Ağrıları: Dış gebeliğin omuz ağrısına neden yol açtığı tıbbi olarak bilinmemekle beraber kolun bittiği ve omuzun başladığı noktada ağrı yaşanabilir. Bu ağrı genellikle uzanıldığı zaman ortaya çıkar.

 

Sindirim Sistemi: İdrara veya tuvalete çıktığınızda karnın alt kısmında ağrılar hissedilebilir.

 

İshal ve Kusma: Dış gebelikte ishal ve kusma sık görülen belirtilerdir.

 

Diğer Belirtiler: Baş dönmesi ve gözlerin kararması dış gebeliğin diğer belirtileri arasındadır.

bottom of page