top of page

HAMİLELİKTE 28-42. HAFTA PSİKOLOJİK DEĞİŞİMLER

Gebeliğin üçüncü trimestrında, ikinci trimesterda sönen zıt duygular yeniden açığa çıkmaya başlar. Bunun başlıca sebepleri; kadının gebeliğe özgü yaşanan ağır fiziksel değişimler yüzünden günlük yaşamla ilişkili değişikliklere uyumun güçleşmesi, fiziksel ve ruhsal destek için diğer kişilere bağımlı hale gelmesi, doğumla ve bebeğin sağlığı ile ilgili kaygıların artmasıdır.

 

Anne üçüncü trimesterda gebeleğin artan yükü nedeniyle artık fiziksel ve ruhsal olarak yorgun hissetmektedir. Anne, bebeği çok istemekte ancak gebeliğe bağlı artarak devam eden fiziksel ve emosyonel değişimlerden nefret eder ve ikircikli duygular birinci trimesterdaki gibi yükselmeye başlar.

 

Gebeliğin üçüncü trimesterında, kadın artık ikinci trimesterda algılayıp benimsediği annelik rolünü, üstlenmeye başlar. Bu dönemde, kadın doğum ve bebek için gerekli olan ihtiyaçları tamamlamaya çalışır ve çevresi aracılığıyla doğumla ilgili bilgi arayışına girer. Bu dönemde doğumun nasıl olacağı, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı ile ilgili endişeler ön plana çıkar. Ayrıca, çoğunlukla kadında geleceğe dair doğumdan sonra bebeğe yeterli bakım verip veremeyeceği ile ilgili kaygılar gözlemlenir. Gebeliğin üçüncü trimesterında daha sık ortaya çıkan ankiseyete; obstetrik komplikasyonların gelişimine sebep olabilmektedir.

Hamilelikte 3. Trimester

Üçüncü trimesterda, gebenin bebeği için hazırlıkları hızlanır. Bebeğin odasını hazırlar, giysiler alır, ismini seçer, doğum ve doğum sonrası için bilgiler toplar, böylece annelik rolünü üstlendiği uyumlanır. Bu dönemde gebede; sık idrara çıkma, bulantı-kusma, iştahta artma-azalma, mide yanması, kokulara karşı hassasiyet, konstipasyon, diyare, hemoroidler, varisler, ödem, kas krampları, bel ağrısı, baş ağrısı, iştah sorunları, yorgunluk hissi, halsizlik, sıkıntı hissi ve uykusuzluk gibi fiziksel ve emosyonel yakınmalar gözlemlenir. Üçüncü trimesterde artan fiziksel yakınmalar ve fetüsün hareketlerinin artması sebebiyle cinsel istekte yeniden azalma görüldüğü gibi ayrıca evden dışarı yanlız çıktığında başına bir şey geleceği endişesi de yaşabilir.

 

Gebeliğin üçüncü trimesterında, hissedilen şiddetli fiziksel yakınmalar ve yeni üstlenilen sosyal rolün verdiği artan sorumluluk yükü nedeniyle gebenin psikolojik olarak da doğuma ve doğum sonrası döneme hazırlanma gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

Psk. Dr. Zeynep Alpuğan

Hamile ve Lohusa Psikoterapisti

Doğuma Hazırlık Eğitmeni

bottom of page